Evlilik Başvurusu İçin Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Örneği

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Örneği

Evlilik başvurusu için gerekli belgeler arasında evlenme beyannamesi / evlilik beyannamesi (halk arasında bilinen ismi ile) taraflar tarafından teslim aşamasında, tarafların hazır bulundurmak zorunda oldukları belgelerin başında gelir.

Nüfus Kayıt örneği de denilen bu belge; Nüfus Müdürlüklerinden, Muhtarlardan alınan belgelerden olabilir.

Yazarın Notu: ”Farklı evlendirme dairelerinin bu konuda farklı beklentileri olabilir. Nüfus Müdürlüğünden alınan belge dışında bir başka belgeyi kabul etmiyorum diyebilir. Evlendirme memurunun Nüfus müdürlüklerine karşı sorumlulukları olması nedeni ile Bizim tavsiyemiz bu belgenin önceden Nüfus müdürlükleri tarafından düzenlenmiş belge ile başvuruyu yapmaları doğrultusundadır.”

Evlendirme Yönetmeliği Madde 18 f. IV. Hükmüne göre; “Evlenme başvurusu sırasında taraflar fotoğraflı nüfus cüzdanlarını göstermek zorundadırlar. Fotoğraflı nüfus cüzdanı gösterilmediği takdirde evlendirme memuru başvuruyu kabul etmez.”

Fotoğraflı nüfus cüzdanı örneğini evlenme dosyasına konulur.

Evlendirme Yönetmeliği Madde 20 f. VI. Hükmüne göre; “Evlendirme memuru, evlenme başvurusunda bulunan her Türk vatandaşından nüfus kayıt örneği ister ve evlenme dosyasına ekler. Nüfus kayıt örneği bulunmadan sadece nüfus cüzdanına göre evlenme yapılamaz.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s