Evlenme Töreni Sırasında Zamana İlişkin Şekil Koşulları

Evlenme Töreni Sırasında Zamana İlişkin Şekil Koşulları

Evlendirme Yönetmeliği Madde 45 altında yapılan düzenlemelere göre evlenme töreninin yapılma zamanı ile ilgili konuları bu yazımız altında inceleyeceğiz.

Evlenme töreni yapılırken zamana ilişkin şekil koşullarını aşağıdaki konu başlıklarına göre inceleyeceğiz;

  • Çalışma saatleri içerisinde yapılır,
  • Çalışma saatleri dışında yapılabilir,
  • Hafta sonu yapılabilir,
  • Resmi tatil günlerinde yapılabilir

Konu başlıklarından görüldüğü üzere evlenme töreni istem dahilinde herhangi bir zaman içerisinde yapılabilir. Ancak mesai kavramına sahip devletin yetkilendirdiği görevlinin o saatlerde hazır bulunması için gerekli harç harcırahlar evlenme başvurusunu yapan tarafların her hangi birisi tarafından makbuz karşılığı ödenmesini takiben yapılabilir.

Ayrıca inceleme süresi olması nedeni ile incelemeye konu olan evrakların şüpheye yer bırakmayacak şekilde her şeyin hazır olması durumunda yine istem üzerine aynı gün içerisinde de evlenmek mümkündür.

Çalışma Saatleri İçerisinde Yapılır

Evlenme törenleri kural olarak günlük çalışma saatleri içerisinde yapılır. Çalışma saatleri dışında evlenme töreni yapılabilmesi için tarafların isteği şarttır.

Bilindiği üzere evlenme başvurusunu kabul eden görevli ve yetkili evlendirme memuru evlenme dilekçesinin kaydını yaptıktan sonra taraflara evlenme sözleşmesinin yapılacağı saati bildirir.

Örneğin evlendirme memuru taraflar İstemediği halde evlenme sözleşmesinin yapılacağı saati çalışma saatleri dışında 22.00 olarak bildiremez.

Buna rağmen saat 22.00’de yapılmış olan evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluştuğu için geçerlidir.

Çalışma Saatleri Dışında Yapılabilir

Tarafların isteği üzerine çalışma saatleri dışında da evlenme yapılabilir. Taraflar saat 24.00’de evlenmek istediklerini bildirmişse evlenme töreni Çalışma saatleri dışında saat 24.00’de yapılabilir.

Hafta Sonu Yapılabilir

Bilindiği üzere evlenme başvurusunu kabul eden görevli ve yetkili evlendirme memuru evlenme dilekçesinin kaydını yaptıktan sonra taraflara evlenme sözleşmesinin yapılacağı günü bildirir.

Evlenme törenleri tarafların isteği üzerine hafta sonu da yapılabilir.

Resmi Tatil Günlerinde Yapılabilir

Evlenme başvurusunu kabul eden görevli ve yetkili evlendirme memuru evlenme dilekçesinin kaydını yaptıktan sonra taraflara evlenme sözleşmesinin yapılacağı günü tarafların isteği varsa resmi tatil günü olarak da bildirebilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s