Nisbi Butlan – Kişide Yanılma

Kişide Yanılma (TMK m. 149 f.I)

Eşlerden biri evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa evlenmenin iptalini dava edebilir. Bu durumda kişide yanılma söz konusudur.

Kişide yanılmada evlenme düşünülmekte iken dilekte yanılmada evlenme düşünülmemekte olduğundan farklılık vardır. Buna karşılık kişide yanılmada evlenme düşünülmekte ise de evlendiği kişiyle evlenme düşünülmemektedir.

Bu konu da örneklendirmesi hayatın genel akısına çok uygun düşmeyen ancak filmlerde zorlama senaryolarda karşılaşabileceğimiz türde olaylardır. Gerçi ikiz kardeş ler düşünülerek kurulabilecek kurgu örnekler olabilir ancak biz buna girmiyoruz.

Burada yanlış kişi ile evlendiğini iddia eden bir davacının olduğu bir durum ve bu durumda aile mahkemesine başvuru ve aile mahkemesinin de kişide yanılma nedeni ile evliliğin iptaline karar vereceği bir durum cumhuriyet tarihinde henüz oluşmamıştır. Biz aradık bulamadık. Ama kanun koyucular bu konuyu yasaların arasında düzenlediği için bizimde bu konuya yer verme zorunluluğumuz hasıl olmuştur.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s