Uzaydan Gelen Mesaj

    1977 yılında Ohio’da Big Ear adlı bir radyo teleskobunun uzaydan geldiği düşünülen bir mesajı yakalaması hala gizemini koruyor. Bu sinyal yakalandığında, yakalayan kişinin kağıda yapmış olduğu “Wow” ifadesi de sinyale adını veren şaşırma ifadesi oldu. Wow sinyali uzun zamandan beri araştırılan ve uzay dışı akıllı yaratıklardan geldiği sanılan bir radyo sinyali.

    Bu sinyalin bu kadar araştırılıp incelenmesinin sebebi Dünya Dışı Zeka Arayışı ’nın (SETI) araştırmaları sonucunda uzaylıların bizimle iletişim kurma yöntemlerine uyuyor olması. SETI’nin uzaydan beklediği bir radyo sinyaliydi. Çünkü radyo sinyalleri uzun mesafeler kat edebiliyor  ve oldukça düşük enerjilere sahipler. Uzaydaki radyoaktiviteden ve manyetik alanlardan etkilenmeyen az iletişim yönteminden biri radyo sinyalleri. Fakat Wow sinyalinin gücüne bakıldığında 2.2 gigawatt’lık bir enerjinin üretimin sonucuydu. Bu miktar şu an dünya üzerinde üretebildiğimiz radyo sinyali enerjisinin çok üstünde. Ayrıca SETI’nin bir diğer öngörüsü de bize uzaydan mesaj gönderebilecek kadar gelişmiş canlı türlerinin, oldukça basit olan element kurallarına da hakim olacağıydı. Ve Wow sinyalinin de evrende en çok bulunan element olan hidrojen elementinin rezonans frekansıyla yani 1.420 Mhz ile gönderilmiş olması evrende bizden başka uygarlıkların olabileceği öngörüsünü güçlendirdi.

    Ne var ki Wow sinyalinin temel bileşenleri haricinde çok fala bir bilgiye ulaşamıyoruz. Frekansını, geldiği güç miktarını bulabiliyoruz ancak nereden geldiğini, ne kadar uzaklıktan geldiğini kestiremiyoruz. Elimizdeki veriler bunu olanaksız kılıyor. Bu mesajın bize bıraktığı en önemli şey, uzayda sinyal gönderebilinecek bir alanın, bir uygarlığın varlığı olduğu. Ancak bu mesajın gönderilmesine sebep olan şey hakkında sadece fikirler, teoriler üretebiliyoruz.

    77 yılından bu yana, oldukça fazla araştırılmasına rağmen Wow sinyali ne bir daha yakalanabildi, ne de ona benzer bir mesaj geldi. Radyo frekanslarının katettiği yolun uzunluğu dikkate alındığında bir daha böyle bir sinyalin ne zaman elimize geçebileceği tahmin dahi edilemiyor. Benzer bir radyo sinyalini bizim uygarlığımızda 1974 yılında Porto Rico’dan gönderdi. Gönderilmiş olan sinyal 25.000 ışık yılı uzaklığındaki bir takımyıldız doğrultusunda ilerliyor. Ancak, uzay bilimcilere göre radyo frekanslarıyla başka uygarlıklarla iletişimde bulunmak samanlıkta iğne aramaktan farksız. Çünkü, o kadar fazla koordinat doğrultusunda gönderilebilir ki, bizim seçtiğimiz koordinatlar üzerinde içinde canlı bulunan bir doğrultu seçmemiz hemen hemen imkansıza yakın.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s