Dijital Sosyallik ve insan

Sosyal alanda analog dünyada yapılması gerekenler ile dijital dünyada sosyal alanda yapılması gerekenler birbirinden çok farklı,

Analog dünyada sosyal olmak için öncelikle bunu bir ihtiyaç ve mutluluk kaynağı olarak gören ve bunu kullanmayı bilen insanlar bir etkileşim içine girmek için bir araya gelebilecekleri ortamları tercih ederek buralarda düzenli boy göstermek sureti ile sima olarak tanınan bir yüz olur ve zaman içerisinde etkileşim içerisinde oldukları insan sayısının giderek artması sonucunda bir limit değerine erişirler. Bu limit değeri insanın organizasyon yeteneklerinin ötesinde zaman ile ilgili bir değerdir. Nede olsa gün yirmidört saat ve her insanın öncelikleri ne olursa olsun insan olmanın getirdiği zorunlulukları vardır. Ne kadar dayanıklı olursanız olun bir an gelecek ve en önemli önceliğiniz bu zorunluluklar olacaktır yani yemek yemek, tuvalete gitmek, su içmek, uyumak gibi zorunluluklar içinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun yapmak için o an için en önemli önceliğiniz olacaktır. Bu nedenle insan yaşamı analog dünya için limitli bir sosyal alandır.

Dijital dünya bundan farklıdır. Digital dünyada zaman kavramı gerçek dünya ile eşdeğer periyotlarla ilerlemesinin dışında aslında hiçbir ortak özelliği olmayan farklı bir yapıdır. Zaman bile sanal olması aslında herşeyin insanlar tarafından yaratıldığı bir insan bilimi kurallarının geçerli olduğu doğa bilimleri ile çoğu zaman çakışması nedeni iledir.

Dijital dünyayı bir bilgi evreni olarak değerlendirmek de mümkün. Bilgi ise düzenli değişen bir yapıya sahip. Bilimsel bilgiler bile değişken yapıda olması nedeni ile günümüzde çöp bilgiler ile gerekli bilgiler arasında bir ayrımı yapabilmemiz her zaman doğrulama noktaları ile ilgili bir arayışa girmeyi sağlayacak günlere bir gün gelinecek.

Sosyal anlamda da bir bilgi kirliliği mevcut bu konuda hiç kimsenin yapabileceği bir şey yok aslında sahte profillerin dünyası olan aslında gerçek olmayan bir dünyayı hayatımızın içerisine insanın kendisinden başkası sokamaz zaten. Biz bunu kendi isteğimiz ile hayatımıza eksikliğini duyduğumuz noktaları ararken farkında olmadan sokuyoruz.

Hayatımıza her gün yeni terimler giriyor. Bu terimlerin hepsi dünyadaki günlük 300 civarındaki yeni buluşun yanında 1200 civarındaki internet terimlerinin de girmesi ile oluşuyor. Bu terimlerin zaman zaman tüm dünyada kabul edilmesi nedeni ile ortak bir terminoloji gelişerek birkaç on yılda bu hızla devam edildiğinde benzer kavramları benzer isimlendirme notasyonu ile kullanan toplumları nerede ise ortak dil kullandığı bir dünya haline gelecek bir insanlıkdan söz etmek de mümkün. İnternetin en yaygın kullanım dilinin İngilizce olduğu günümüzde bu değişiklik göstermez ise İngilizce konuşan nüfusun şu an için en yoğun kullanılan dil sıralamasında 5. Sırada olan İngilizceyi yukarılara taşıyacağını söylemek de mümkün bunun tam tersini söylemek de mümkün. Bu hangi açıdan baktığınıza bağlı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s